Ek İş

Bahçıvanlık Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Bahçıvanlık Yaparak Para Kazanmak

Ek gelir elde etmenin bir çok yolu bulunmaktadır. Bir çok kişi tek maaşla geçinememekte ve ek gelir elde edebileceği meslek dalları arayışına girmektedir. Bahçıvanlık yaparak para kazanmak ise hem ciddi bir ana gelir kaynağı, hemde boş vakitlerinde yapmak isteyenler için ek gelir kaynağıdır. Bahçıvanlık yaparak nasıl para kazanılır, neler yapmak gerekli diye sorabilirsiniz.

Bir çok apartman yada müstakil evin küçük büyük bahçesi bulunmaktadır. Eğer kişiler kendileri bu işlerle uğraşmıyorlarsa mutlaka bahçe bakımı için birilerini bulmaktadır. Sulama, çiçek dikimi, ağaç budaması gibi bahçe işlerini birilerine yaptırmaktadır.

Bahçıvanlık çok eski tarihlerden beri yapılan çok geçerli mesleklerden biridir. Düzenli bahçeler, renkli çiçekler, bakımlı ağaçlarla dolu yeşil bir bahçe her kesin ilgisini çekmektedir. Böyle güzel alanlara sahip olabilmek için de alanında uzmanlaşmış bahçıvanlara ihtiyaç duyulur. Özellikle villa, köşk gibi müstakil evlerin kendilerine özel bahçıvanları bulunur. Özel bahçıvanları bulunmayan bahçeli olan her binanın da bir bahçe bakımı yapacak kişiye yani bahçıvana ihtiyacı vardır. Bu da arada gelerek bahçesine bakan kişiler yolu ile yapılmaktadır. Kendinize bahçesine bakım yapabileceğiniz bir kaç apartman yada müstakil ev bulabilirseniz bir ayda ciddi rakamlar elde edersiniz.Bahçivanlık Yaparak Para Kazanmak İçin Neler Yapmak Gerekir

Bahçıvanlık Yaparak Para Kazanmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Bahçıvanlık yapabilmek için öncelikle bu işi sevmeniz yani çiçeklerle uğraşmaktan mutlu olmanız gerekmektedir. Bahçe işlerini seviyor olmanız da çok yeterli değildir. Bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak yada kendinizi bu konu ile ilgili yetiştirmeniz çok önemlidir. Öncelikle bahçe işlerini seviyorsanız bilgi kısmı sonradan edinilir. Bahçe işlerini seviyorum ben bu işi yapabiliyorum diyorsanız kendiniz eğitmeye başlayabilirsiniz. Bahçecilik ve bahçıvanlık kursları bulunmaktadır.

Bahçe işleri insanı mutlu eden çok güzel bir meslektir. Fakat herkes ağaç budamadan, hangi çiçeğin ne zaman dikilmesi yada nasıl bakılması konusunda bilgi sahibi değildir. Öncelikle bu işi ben yapabilirim diyen kişi mutlaka bu işin kursuna gitmeli bunun yanında da  evde İnternet’ten okuyarak kendini yetiştirmelidir. Bu konuda bilgi çok önemlidir. Mesela bir ağacın hangi dalından kesilir, hangi mevsim budanır, hangi mevsim dikilir bu gibi soruları ancak bilgili kişiler bilir.

Bu iş için uygun olduğunuzu düşünüyorsanız bahçıvanlık yaparak para kazanabilir yada ek gelir elde edebilirsiniz. Ağaç dikimi, budaması, bakımı ile ilgili yeterli bilgiye sahipseniz yada okuyarak yada kursuna giderek bu işi öğrenmeye başladıysanız bu iş için kendinize çalışabileceğiniz yerler arayabilirsiniz. Bu iş için çevrenize haber salabilir yada İnternet’ten yararlanabilirsiniz. Önemli olan ilk evi bulmaktır. Bir eve başladıktan sonra çevre evler yada işini yaptığınız evin sahiplerinin arkadaşları, eşi, dostu, komşuları tarafından  adınız çok kısa sürede duyulur.Bahçıvanlık Yaparak Nasıl Para Kazanılır

Bahçıvanlık Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Bir çok apartmanın küçük büyük bir bahçesi bulunmaktadır. Bahçe bakımını eğer apartmanlarında kalan yatılı bir kapıcısı yoksa dışarıdan adam tutarak yaptırmaktadır. İlk önce apartman bahçelerinin bakımını yaparak başlamak çok daha elverişlidir. Çünkü çok daha az alan bulunur ve işiniz çok daha kısa sürer. Oysa ki bahçeli evlerde bir peyzaj gereklidir. Müstakil evleri, bahçesi büyük alanların bakımını yeterli tecrübeyi kazandıktan sonra başlamanızı öneririz.

Genelde apartmanlarda merdiven temizliğine bir kadın gelir ve sadece merdivenleri siler gider. Bahçe bakımı ile kimse uğraşmaz. Bahçe bakımı senede bir kaç günlüğüne bir adam tutularak yada meraklı bir daire sakini tarafından yapılır. Kendinize böyle bir kaç apartman bahçesi ayarlayabilirseniz arada gider çiçeklerine bakarsınız, bahçeyi sularsınız, mevsimi geldiğinde çiçek diker, ağaçlarını budarsınız. Bu tür işler için bir aylık alır ve çok vakit harcamadan kendinize akşamları yada hafta sonları yapabileceğiniz bir iş bulmuş olursunuz.Bahçıvanlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır

Bahçıvanlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bahçıvanlık yaparak ne kadar para kazanılır sorusunun aslında çok net bir cevabı yok. Bazıları sadece ağaç budarken, bazıları çiçek bakımı yapmaktadır, kimisi sadece çiçekleri sularken, kimi kişiler çimleri kesme işine bakmaktadır. Bu iş için alınan para yapılan iş ile orantılıdır fakat ciddi bir gelir kaynağıdır denebilir.

Bir küçük bahçesi olan apartmanın haftada iki kez gelip sulamasını yapıp, mevsiminde çiçeklerini diker, mevsiminde budamasını yapıp, arada çıkan yabani otları temizleyerek yani sadece hafta sonları bir kaç saat bir de akşamları arada sulama yaparak en az 400-500 TL alırsınız. Bu şekilde çalışabileceğiniz bir kaç apartman bulursanız sadece hafta sonları bir kaç saatinizi ayırarak yaptığınız işten ayda güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz. İşi profesyonel yapan okulunu okumuş bir tanıdığım günlüğü 200 TL olarak çalışıyordu.

Eğer bu işi ana gelir kaynağı olarak yapmak istiyorsanız bahçeli evler, villalar, yada bir çok apartman bahçesini kendinize bağlayarak yapabilirsiniz. O zaman işte ciddi gelir elde edebilir ve para kazanmış olursunuz. Bahçıvanlık işi hem çok zevkli bir iş, hem de gelir kaynağıdır. Mis gibi çiçek kokuları arasında toprakla uğraşmaktan daha güzel ne olabilir ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu