Webmaster

Blog Nasıl Yazılır?

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmeli?

Makale yazarak para kazanmak için öncelikle blog nasıl yazılır bunu öğrenmek gerekmektedir. Ek para kazanmak yada bu işi meslek haline getirebilmeniz için bu işin inceliklerini ancak okuyarak ve araştırarak öğrenebilirsiniz. Kimse bloger yani blog yazarı olarak doğmuyor. Kendinize site açmak istiyorsanız yada gelir amaçlı sitelere blog yazısı yazmak istiyorsanız öncelikle blog yazarken nelere dikkat edilmeli, anahtar kelime analizi nasıl yapılır ve SEO uyumlu blog nasıl yazılır bilmemiz gerekir. Bunlar kısa zamanda öğrenilebilecek şeyler.

Son zamanlarda blog açmak yada bloglarda yazı yazmak en popiler işler arasındadır. Genelde kendi blogunu açan kişiler bu işi kendileri yapmakta yada para karşılığı hazır yazı satın alarak yapmaktadır. Siteler kendilerini sık sık güncellemek  için düzenli yazı girişi yapmak zorundadır. Bu yazıların google tarafından üst sıralara çıkması sitelere ziyaretçi kazandırır. Bir sitenin yazısı üst sıralarda değilse o siteye okuyucu girmez ve yazılan yazının hiç bir anlamı olmaz. Bu nedenle yazı yazmak aslında sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Makale yazarlığına ilk başlayan bir kişinin öncelikle blog yazısı nasıl yazılır öğrendikten sonra, google gözünde değer kazanması için SEO uyumlu blog yazısı nasıl yazılır öğrenilmesi gereklidir. Her şey sıra ile öğrenilirse bilgiler çok daha net anlaşılır.Blog Yazısı Nasıl Yazılır

Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Konu Belirleyin

Yazmak istediğiniz bir konu belirlemeniz gerekmektedir. Bir çok konu hakkında yazı yazılabileceği gibi bir konu hakkında bir çok değişik yazıda yazılabilir. İlk yazdığınız yazılar öncelikle bilginizin olduğu konulardan olursa ilk deneyimleriniz çok daha başarılı olur.

Konu Hakkında Araştırma Yapın

Bilginiz olmadan fikriniz olmasın diye bir söz vardır. Bir konu hakkında eğer yeterli bilgi sahibi değilseniz okuyucuyu yanlış yönlendirmiş olursunuz. Yada okuyucu bir süre okuduktan sonra bilginiz olmadığını anlayarak yazınızı kapatacaktır. Bu nedenle konu hakkında bir çok yazı okuyun yani sağlam bir araştırma yapın. İlk girdiğiniz sitedeki yazıyı okuyarak yazı yazmak çok büyük bir yanlıştır. Yazı sadece diğer bir yazının kopyası niteliğinde olur. Okuyucuya herhangi bir değer katmaz yazılarınızı okuyucular için yazın onlara faydalı olmaya çalışın.

Konuyu Nasıl Anlatacağınızı Kafanızda Belirleyin

Bilgi sahibi olduğunuz konuyu okurlara nasıl anlatmanız gerektiğiniz önce nereden başlayacaksınız kafanızda belirleyin. Yazıya başlamadan önce küçük notlar alın. Belirlediğiniz konu için giriş, gelişim sonuç kısmı belirlemeniz gerekmektedir.

Giriş Kısmı

Yazının ilk paragrafı okuyucunun yazınızı okumasını sağlayan başlıktan sonra en önemli yeridir. Yazının içeriğinin özeti şeklinde yazılmalıdır. Bir kaç cümleyle ile yazı hakkında genel bir bilgi vererek kişileri yazıda tutmaya çalışılmalıdır.

Bilgilendirici ve Yönlendirici Olun

Genel bir kısım okuduğu yazının bilgilendirici ve yönlendirici olmasını istemektedir. Bir konuyu merak eder ve araştırır. Okuduğu yazının ise merak ettiği konu hakkında bilgi verici ve ne yapması gerektiği hakkında yönlendirici olmasını ister. Eğer yazı isteğinin dışında ise yazdığınız yazıyı okumadan çıkar. Bu nedenle net bilgiler vermeye gayret edin.

Dil bilgisi Kurallarına Uygun Yazın

Noktalama işaretlerine ve paragraflara dikkat edin. Yazı yazarken kelime yanlışları yapmayın. Hızlı yazı yazan kişiler genelde kelime içerisinde harf yanlışı çok yaparlar. Bu nedenle yazdığınız yazıyı sonrasında bir kaç kez okuyun. Hem yanlışlarınızı görürsünüz hemde cümlelerde düzeltmek istediğiniz yer varsa onları düzeltebilirsiniz.

Akıcı ve Dikkat Çekici Yazın

Konuşur gibi akıcı ve yazınızda okurları sıkmadan yazmaya dikkat etmelisiniz. Bir konuyu yazarken sıkıldıysanız hemen bırakın. Çünkü okurlarda sıkılacaktır. Karşınızdakini sıkmadan akıcı bir şekilde anlatmaya özen gösterin.

Kesinlikle blog yazısı yazarken kopyala yapıştır yapılmamalıdır. Makale başka bir makalenin kopyası niteliğinde değil tamamen özgün olmalıdır. Google kesinlikle kopya yazıları üst sıralara çıkarmamaktadır. Bu nedenle ne kadar içerik okursanız okuyun hiç kimseden cümleler alarak makalenize koymayın.

Uygun Görseller Seçin

Blog yazılarında en önemli şey görselliktir. Görsellerin blog yazısına uyumlu ve ilgi çekici olması çok önemlidir. Konuyu daha iyi anlatmanızı sağlar. Konunun uzadığını düşündüğünüz anda ilgi çekici bir görsel koyarak okurun yazıda kalmasını sağlayın.

Sonuç Bölümü Ekleyin

Mutlaka yazılarınızda bir sonuç bölümü yazın. Yazının özeti şekilde yazacağınız kısa bir yazı ile yazdığınız yazıyı toparlayın. Sonuç bölümünü çok uzatmadan genel bir bilgi vererek kapayabilirsiniz.

Başlık Seçimi

Başlık seçimi bir blog yazısının can alıcı noktasıdır. Genelde konu belirlendiğinde uygun bir başlık seçilir. Yada yazı yazıldıktan sonra konuyu anlayan bir başlık seçimi yapılır. Bu başlık ilgi çekici ve makaleyi okumaya ikna edici olmalıdır. Okur aradığı konu hakkında net bilgiyi sizin makalenizde bulacağına başlığı okurken karar verir. Başlık ilgisini çekerse o makaleyi tılar ve okumaya başlar. Başlık yeterli ilgi çekicilikte değilse makale istediği kadar iyi olsun kimse makaleyi tıklamaz ve okumaz. Bu nedenle makaleyi okumaya ilk önce başlık ikna etmelidir.blog nasıl yazılır

Blog yazarken nelere dikkat edilmeli, blog nasıl yazılırı makalemizde anlatmaya çalıştık. Sürekli kendinizi geliştirmeye çalışıp yazınızın kalitesini arttırmaya çalışmalısınız. SEO uyumlu blog yazısı nasıl yazılır konusu ise çok daha detaylıdır zamanla herşey. Yazılan yazının google tarafından üst sıraya çıkarılması için neler yapılabilir onlar anlatılmaktadır. Her şey sırayla öğrenilmelidir. Öncelikle yazdığınız yazıların kaliteli, özgün ve okur tarafından sıkılmadan okunan yazılar olmasına dikkat ederek yazı yazmaya başlayın. Sonra diğer detaylar da yavaş yavaş öğrenilir.

14 Yorum

 1. Evet konu doğrudur. Arkadaş çok iyi konulara değinmiş kendisine teşekkür ediyorum. Bende 30 gün önce başladım bahsettiği önerilerde eksik yok tamamen uygulanmasını tavsiye ederim.

 2. Blog yazarlığına giriş seviyesi için çok güzel bir makale olmuş, yeni başlayacak arkadaşların fazlasıyla işine yarayacaktır. Makale için teşekkürler.

 3. Yeni bir blog yazmaya çalışsan biri olarak söylüyorum gayet açık ve faydalı bir yazı olmuş. Bu ve buna benzer yola yeni çıkanlar için olacak yazılarınızı bekliyorum.

  1. Vakit buldukça yazmaya çalışacağım. Hocam şu aralar gündeme dair görüşlerimi belirteceğim bir kategori açmayı düşünüyorum.

 4. Katılıyorum, ilgi ve uzmanlık alanınıza göre blog yazarsanız başarılı olursunuz. Bence bir sonraki yazı blog yazmak için ilham verici sözler/filmler vs. olabilir!

  1. Vakit buldukça yazı yazıyorum. Çok fazla sitem var hangi birine yetişeceğimi şaşırdım. Kafamda yazacağım yazılar var şuan için ama öneriniz için teşekkür ederim.

 5. Blog yazılarında en önemli şey uygun görseller seçmektir. Örnek bir webmaster makalesi yazıyorsunuz ve blog açtınız benim için ona göre görsel bulmak çok önemlidir. Güzel paylaşım olmuş teşekkürler.

  1. Aslında çok basit makaleyi uzatmak aranma hacmi olan bütün alt başlıkları konuyla alakalı konuları bulup hepsini tek makalede yazmak kısaca büyün sorulara cevap verebilecek bir makale yazmak. Ne kadar ayrıntıya girerseniz o kadar makale uzuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu