Sağlık

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı neden olur ve ne iyi gelir? Kış aylarında en çok görülen rahatsızlık boğaz ağrısıdır. Neredeyse her insan senede en az bir kez boğaz ağrısı şikayeti yaşamaktadır. Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı ise birbirine bağlı iki rahatsızlıktır. Boğaz ağrısı genelde gribal enfeksiyon sonucunda gerçekleşen bir belirtidir. Geniz bölgesinde gerçekleşen bu hastalık bu bölgenin iltihaplanması sonucunda yaşanır. Ses kısıklığı ise gırtlak bölgesinde yaşanan ve ses tellerini de etkileyen bir enfeksiyon sonucu görülür.  Geniz bölgesinde başlayan enfeksiyonun gırtlak kısmına ve ses tellerine inmesi sonucu oluşur. İki ortak rahatsızlığında birlikte görülmesinin nedenleri nelerdir?Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir?

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığının nedenleri aynen gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi virüslerden kaynaklanmaktadır. Havaların soğumasıyla birlikte virüsler de artarak çoğalırlar. Genelde kış aylarında çoğalan virüslerin en sevdiği hava şartları soğuklardır. Hasta olan kişilerin dikkatsizliği sonucu hapşurma, öksürme gibi solunum yoluyla geçerler. Ağızdan çıkan damlacıklar her yere bulaşabilir. Ellediğimiz yerden elimizle yada hasta kişilerle olan doğrudan  görüşmelerimiz sonucunda virüsler vücudumuza bulaşırlar. Öncelikle geniz bölgesindeki mukozaya yerleşerek burada enfeksiyona neden olur. Yerleştiği yerdeki hücreyi çok kısa sürede harap ederek hastalıklı hale getirir. Geniz bölgesindeki enfeksiyon çok kısa sürede iltihaplanmaya ve boğaz ağrısına neden olur. Vücudumuzun savaşçı lenf bezleri buraya hastalıkla mücadele için savaşçıları göndermek üzere çalışmaya başlar. Bu nedenle lenf düğümleri şişer. Geniz ve boğaz bölgesinde dokunmaya karşı hassasiyet oluşur.

Ses kısıklığının sebebi ise ilerleyen boğaz iltihaplanmasının geniz bölgesinden gırtlağa yani ses tellerine doğru inmesi sonucunda yaşanır. Ses telleri üzerindeki mukoza iltihaplanır ve şişer. Bu bölgede oluşan şişme ses tellerinin rahat açılıp kapanmamasına neden olur. Rahat açılamayan ses telleri nedeni ile ses kısık ve boğuk çıkar. Bazen hiç sesin çıkmadığı da gözlenmektedir.

Boğaz enfeksiyonunun belirtisi ise boğazda ağrı, kuruma, yanma, şişme, sık sık öksürme isteğidir. Yutkunurken şişlikten dolayı zorlanma yaşanır. Bu bölge kaşınır ve bu nedenle yutkunma ve öksürme isteği oluşur. Ses tellerinin üzerindeki mukoza iltihaplandığında sesin fısıldama şeklinde çıktığı da görülmektedir. Nezle ve grip olduğunuzda sesin hemen değişim nedeni de bu yüzdendir. Boğaz enfeksiyonunun genelde bir kaç gün ile bir hafta içerisinde kendiliğinden geçtiği görülür.Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına Ne Yapılmalıdır

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına Ne Yapılmalıdır?

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında kişi kendine çok dikkat etmelidir. Öncelikle mutlaka doktora giderek enfeksiyonun ilerlemesini önlemeye çalışmalıdır. İlerleyen boğaz enfeksiyonu akciğerlere inerek burada yayılmaya başlayabilir. Bu nedenle erken tedavi olmak şarttır. Doktorlar genelde boğaz gargarası, burun spreyi, gerekli görülür ise antibiyotik tedavisi ve vitamin desteği sağlayacak ilaç tedavisi uygulamaktadır.

Ses kısıklığına en iyi gelen şey sesi dinlendirmektir. Ses kısıklığı yaşayan kişi mümkün olduğunca konuşmamalıdır. Konuşmaya çalışmak, ses kısıklığının artmasına neden olur. Bol istirahat etmeli ve mümkün olduğunca yatarak dinlenmelidir. Uyku sırasında tüm vücut kendini tamir ederek yenilemektedir. Özellikle hasta olan bölgeler, vücut tarafından iyileştirilir. Bunun yanında uyurken ses tellerini kullanmadığınız için çok daha kısa sürede iyileşme gösterir.

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığına sıcak bir şeyler içmek çok faydalıdır. Bitkisel tedavi yöntemleri mutlaka denenmelidir. Bazı bitkiler özellikle enfeksiyon tedavisinde çok faydalıdır. Ihlamur, ada çayı, zencefil, kekik, hibisküs gibi bitki çayları içerek hastalığın mümkün olduğunca kısa sürede geçmesi sağlanmalıdır. Bu bitkiler aynı zamanda antiseptik özellikte oldukları için bol bol tüketilmelidir.

Bol C vitamini içeren meyveler yenmelidir. Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi C vitamini bakımından zengin meyveler yenmeli yada suyu sıkılarak içilmelidir. C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için çok faydalıdır. C vitamini bakımından zengin olan keçiboynuzu pekmezi de tüketilebilir. Bal ve sıcak süt mutlaka içilmelidir. Bitkisel tedavilerle çok kısa sürede boğaz ağrısı ve ses kısıklığı tedavi edilir.

Boğaz bölgesi tuzlu su yada elma sirkesi ile gargara yapılmalıdır. Bu gargara sayesinde bu bölgedeki iltihaplanma çok daha kısa sürede geçmektedir. Elma sirkesinin mikrop öldürücü etkisi vardır. Elma sirkesi evde yapılan, ev yapımı olmalıdır.Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına İyi Gelen Karışım

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına İyi Gelen Karışım

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için çok önemli bir kür vardır. Bu kürü yaparak gribal enfeksiyonları da çok kısa sürede atlatabilirsiniz.

 • 1 Adet limon suyu
 • 1 Yemek kaşığı bal
 • 1 Yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 Tatlı kaşığı tarçın

Bu karışım ses tellerini açmakta ve boğazı temizlemektedir. Tadı çok güzel olan bu kürün içimi de çok lezzetlidir. Mutlaka denemeli ve her hasta olduğunuzda hemen yaparak şifasından faydalanmalısınız.

Etiketler

14 Yorum

 1. Gerçekten yazdıklarınızı dikkate alarak uyguladım ve işe yaradı. Açıklayıcı ve net bir dille yazdığınız için teşekkürler.

 2. Bu aylarda dikkat etmek lazım. 3 haftadır boğaz, ağrısı, ses kısıklığı ile mücadele ediyorum. Antibiyotik ilaçlar bitti ama hala hafiften boğaz ağrısı var. Birde bu tarçın karışımını deneyelim bakalım.

 3. İki ayda bir boğaz ağrısı yaşıyorum uzun süredir hem ilaç hemde antibiyotik kullandım faydasını da az da olsa gördüm. Söylediğiniz karışımı da ek olarak deneyeceğim inşallah etkili olur.

  1. Karışımı denedikten sonra hala devam ediyorsa bu ağrılar gene bir kontrol için doktora gitmekte fayda var.

  1. Doğru yapıyorsunuz limon suyu grip veya soğuk nedeniyle meydana gelen boğaz ağrısını azaltabilir.

 4. Faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık. Özellikle boğaz ağrılarında adaçayı ve ıhlamur gibi bitkisel çaylar tüketerek boğazın kurumasını engellemek ağrının geçiş sürecini önemli ölçüde etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı