Diğer

Elektronik Sigara Likiti Bozulur mu?

Elektronik sigara kullanımının arttığı son günlerde merak edilen en önemli sorulardan biri de elektronik sigara likiti bozulur mu,  elektronik sigara likitleri nasıl saklanmalıdır? Öncelikle likitler saklama koşullarına uyulursa kesinlikle bozulmaz. Fakat saklama koşullarına dikkat edilmeyen likitlerinin  bozulma ihtimali vardır. Elektronik sigara likitlerinin bozulma hızını etkileyen 3 önemli etken bulunmaktadır.
Elektronik sigara likitleri cam yada plastik şişeler içinde satılmaktadır. Genelde likitler saklama koşullarına uygun bir şekilde saklanırsa raf ömrü iki yıldır. Eğer likiti kısa vadede tüketecekseniz plastik şişede, uzun süreli saklamak amaçlı alıyorsanız cam şişelerde almanızı öneririz.Elektronik Sigara Likitleri Nasıl Saklanmalı

Elektronik Sigara Likitleri Nasıl Saklanmalı?

Elektronik sigara likitleri sıkıca kapatılmış özel şişelerde satılır. Bunun nedeni taşıma esnasında dökülmesini engellemek ve hava ile temasını önlemektir. Likit hava ile temas ederse yani kapağı açık bırakılırsa likit içerisindeki nikotin bundan ilk etkilenen madde olur. Hava ile temas eden nikotin hızlıca oksitlenmeye başlar. Oksitlenmeye başlayan nikotin ise insan sağlığı açısından zararlı kimyasal maddeler üretir. Bu nedenle sigara likitlerinin kapakları çok sıkı bir şekilde kapatılmalıdır.

Güneş Işınlarından Korunmalı

Elektronik sigara likitlerinin bozulmasına neden olan bir diğer etken ise güneş ışıklarıdır. Likitler cam yada yarı saydam şişeler içerisinde üretilirler. Bazı şişeler güneş ışınlarını geçirebilmektedir. Güneşin yaydığı UV ışınları altında uzun süre kalan likitlerin içerisinde kimyasal bir çözülme yaşanabilir. Bu nedenle likitler oda sıcaklığında güneş görmeyen yerlerde saklanmalıdır.

Sıcak yada Soğukta Kalmamalı

Güneş ışınlarının yanı sıra likitler çok sıcak yada soğuk yerlerde de tutulmamalıdır. Bazı elektronik sigara kullanıcıları likitleri buzdolabında saklamaktadır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Çok sıcak yani soba yanı yada kalorifer peteklerinin yakınında tutmakta likitin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle çok soğuk yada çok sıcak ortamlarda değil oda sıcaklığında güneş görmeyen ortamlarda saklanmalıdır.

Elektronik Sigara Likitlerinin Oksitlendiğini Nasıl Anlarız?

Elektronik sigara likitleri içerisindeki nikotinin oksitlenmeye başladığını rengindeki değişimden anlayabiliriz. Kapağını sıkıca kapatmadığınız, güneş gören yerde tutulan, son kullanma tarihi geçmiş yada saklama koşullarına uyulmayan likitlerin aromasındaki değişim gözle görülmektedir. Bu nedenle rengindeki değişimi fark ettiğiniz likitleri kullanmamanızı tavsiye ederiz. Son kullanma tarihi geçmiş olan likitler renginde değişim olmasa bile kullanmamalıdır.
Elektronik sigara likitlerini saklarken evcil hayvanlardan ve çocukların erişemeyecekleri yerlere koymamayı da ihmal etmeyin. Bu son derece sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close