Ek İşWebmaster

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazanmak bir çok kişinin geçim kaynağı halini almıştır. Ek yada ana gelir kaynağı olarak yapılan makale yazarlığı ciddi bir gelir kaynağıdır. Sizlere önceki yazımızda blog nasıl yazılır bunu anlatmıştık bugünkü yazımızda makale yazarak nasıl para kazanılır bundan bahsedeceğiz. Blog açmak yeni bir sitenin iç seo işlemlerini halletmek sonrasında sitenize belli aralıklarla dış seo yapmak veya yaptırtmak çok daha detaylı ve uzun soluklu hiç bitmeyen bir iştir tam oldu dersiniz google bir güncelleme yapar sitenizin hitleri düşer uğraş dur eski haline getirmek için. Bazen siteniz ilgi bekleyen bir bebekten farkı olmaz.

Hiç kimsenin dayatması olmadan bilgisayar başında, istediğiniz saatte yazı yazmak kulağa çok hoş gelmektedir. Evde yada kafanıza esen her hangi bir yerde yazı yazarak para kazanma imkanı sunulmaktadır. Bu imkandan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey makale yazarlığını öğrenmek. Öncelikle makale nasıl yazılır, makale yazarak nasıl para kazanılır çok detaylı araştırmalısınız. Biz size bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Makale Yazarlığı

Makale önceleri gazete ve dergilerde yayınlanan açıklayıcı ve yorumlayıcı yazılar olarak bilinirdi. Şimdi ise makale internet ortamında çok daha ağırlıklı olarak yazılmaktadır. Bilgisayardan ve telefonlardan  her konuda bilgiye kolayca erişilebilmesi nedeni ile internette yazılan makaleler çok daha fazla okunmaktadır.

Makale yazarlığı yapabilmek için bir dergi yada gazetede yazar olmaya gerek kalmadan günümüz koşullarında yazılarınızı bir çok kişiye ulaştırmanız mümkün. İsteyen her kez makale yazabilir. Makalelerinizin okunabilmesi yada makalelerinizi satabilmek için ise yazılarınızın standartlara uygun olması gerekmektedir.

Makale yazabilmeniz için yazacağınız konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yazacağınız konuyu belirleyip bilginiz yoksa bile o konuda yeterli bilgi toplamalısınız. Bir konuda bilgi sahibi olabilmek için ille de o konu hakkındaki okulları bitirmeniz gerekmez. İnternet ortamında istediğiniz konu hakkında çok detaylı yazılmış makaleleri okuyarak yazacağınız konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Makale yazabilmek için karşınıza çıkan ilk kaynaktan yararlanarak makale yazmak çok yanlıştır. Bir çok kaynaktan yararlanarak bilgi toplamalı, yorumlayacak kadar iyi şekilde okumalısınız. Bu ilk zamanlar için biraz yorucu bir işlem olsa da hem kendinizi yetiştirmiş, hemde bilgi dağarcığınızı genişletmiş olursunuz. Sonraları bilgi edindikçe bir konu hakkında bir çok makale yazabilirsiniz.

Yazacağınız makalelerin akıcı bir dille yazılması çok önemlidir. Karşınızdaki kişilerin anlayacağı şekilde düzgün cümleler kurmalısınız. Noktalama işaretlerine ise dikkat ederek yazı yazmalısınız. Yazılarınızda kelime yanlışı yapmamaya, lafı çok uzatmadan net bilgiler vermeye çalışırken kendi yorumlarınızı da eklemelisiniz.Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarak nasıl para kazanılır diye merak edecek olursanız, siteler özgün, kaliteli, içeriği en az 300 kelimelik olan makaleler satın alıyorlar. Bunun nedeni ise Google en az 300 kelimelik özgün yazılmış, kaliteli makaleleri diğerlerine göre daha üst sırada yer veriyor. Makale ne kadar uzun ve özgün olursa google’nin gözünde çok daha kıymetli oluyor. Hal böyle olunca siteler her gün yayınlamak üzere makaleye ihtiyaç duyuyorlar.

Siteler makale yayınlayabilmek için ya anlaşmalı olarak makale yazarı tutuyor yada hazır yazılmış makale satın alıyorlar. Siteler kendi bünyesinde editör bulundurmayı ise çok tercih etmiyorlar. Büyük sitelerin elbette kendi bünyelerinde çalıştırdıkları editörler vardır. Bu çok maliyetli olduğu için bir çok site sahibi makalelerini yazarlara yazdırarak kendileri yayınlamaktadır.

Makale Yazarak Kaç Para Kazanılır?

Yazı yazarak para kazanma fikri çok hoş gelse de bu konuda rekabette oldukça fazla. Özellikle öğrenciler, ev hanımları hatta bu konuda deneyimli yazarlar makale yazarak para kazanmaktadır. Rekabetin çok olması sizi korkutmamalıdır. Çünkü yazılarınızı alacak bir çok site var. Her geçen gün de siteler çoğalmakta ve yazı bulmakta zorlanmaktadır. Bu nedenle yazılarınızı satabileceğiniz bir çok site bulmakta inanın çok zorlanmadan yazılarınızı satabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta yazılarınızın özgün olması piyasada zaten referanslarınız arttıkça daha fazla talep göreceksiniz.

Makale Ücretleri Ne Kadar?

Piyasada ortalama 100 kelimesi 1,5 liradan yazılan bir makale 300-330 kelime civarı olursa 4,5-5 lira civarında satılmaktadır.Tabi ki kaliteli makaleler yazıyorsanız daha fazlasını da isteyebilirsiniz. Makale yazarlığı yeteneğinize ve o konu hakkındaki bilginize bağlı olarak ortalama 300 kelimelik bir makale 20-40 dakika arası yazılmaktadır. Kaliteli makalelerin fiyatı ise bir miktar daha fazla oluyor. Uzun yazılmış yani 300 kelimeden fazla, hatta 1000 kelimelik yada daha fazla olan makalelerin ise değerleri çok daha fazla ve kıymetli olmaktadır. Tabi ki piyasayı bilen biri olarak kısa makaleler yazmanızı tavsiye ederim uzun makaleler pahalı oldukları için müşterileri çok az olur.

Akşam eve gelip bilgisayar başına geçtiğinizde yorulmadan 3-5 makale yazabilirsiniz. Bu da size yorulmadan makale yazarak ek para kazanma imkanı sunmaktadır. Akşamları televizyon seyretmek yerine, boş vakitlerinizde, hafta sonları çok rahatlıkla çok sayıda makale yazmanız mümkün olabilir. Bu da ise oturduğunuz yerden ek gelir kazandırabilir.Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

Makale yazmayı öğrendiniz ve artık makalelerinizi satmak istiyorsunuz peki makalelerinizi nereden satabilirsiniz? Makale yazarak para kazanmak nasıl oluyor?

Makale Satış Siteleri

İnternet ortamında çok sayıda makale satış sitesi bulunmaktadır. Google arama motoruna ”makale satış siteleri”, ”makale siteleri”, ”içerik siteleri” yazarsanız önünüze bu konu ile ilgili bir çok site çıkmaktadır.

Bu sitelere ücretsiz olarak üye olunmaktadır. Bundan sonra yapmanız gereken şey makalenizi siteye eklemek oluyor. Makaleniz satın alınırsa aracı site yani makalenizi satışa sunduğunuz site sizden az bir komisyon alarak kalan parayı size gönderiyor.

Forum Siteleri

Makale yazarak para kazanma konusunda en çok tercih edilen siteler forum siteleridir. Google’nin özgün içeriğe çok değer vermesi nedeni ile site sahipleri bu tür makalelere çok ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle wepmaster forum sitelerinde çok sayıda site sahibi yer almaktadır.

Forum sitesinde ilgili bölümde kendinize konu açmanız gerekmektedir. Kendinizi, tecrübelerinizi, referanslarınızı tanıtan ve makalelerinize istediğiniz ücreti belirterek bunu siteden duyurmalısınız. Bunun yanında makale almak isteyen siteler de konu açmaktadır. Onların açtığı konulara da bakarak istenilen yazıları yazabileceğinize dair talepte bulunabilirsiniz.

Düzenli Makale Yazarlığı

Düzenli bir sitede makale yazarı olmak demek sürekli kaliteli içerik üretmek demektir. Site sahibi sizin içeriklerinizi çok beğenmiş olmalıdır. Kaliteli içerik üretmek için öncelikle bir makale yazarlığı deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Bu konuda tecrübeniz, referanslarınız ve hatta bu konuda biraz isim yapmış bile olmanız gerekir. Standartların üzerinde yazı yazabiliyor olmanız gerekmektedir. Yazdığınız yazılar akıcı ve makaleyi sonuna kadar okutan yazılar olmalıdır. Düz bir yazı kimsenin ilgisini çekmeyeceği gibi beğenisini de kazandırmaz.

Evde Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Düzenli içerik giren sitelerin tek amacı Google’de üst sıralara çıkabilmektir. Ancak ilk sayfada hatta ilk sıralarda olan makaleler okunmaktadır. İhtiyaç duyulan konu hakkında ilk sıralardaki makaleler okunduğu için siteler bu konuda ilk sıralara çıkmak için yarış halindedir. Bu nedenle her gün içerik girmekte ve yayınladığı makalelerin de üstlerde olmasını istemektedir.

Bir makalenin üst sıralarda yer alabilmesi için yazılan makalenin SEO uyumlu olması gerekir. Yani makale yazan kişinin SEO konusunda bilgi sahibi de olması çok önemlidir. Makale yazarlığı işine girdiğiniz de inanın hepsini çok kısa sürede öğrenmeye başlıyorsunuz.

SEO demek google’nin makaleyi çok daha erken fark etmesi, google standartlarına uygun olması anlamına gelmektedir. Öncelikle yapılan bu iş dikkat, özen ve bilgi gerektirdiği için, araştırması yapılarak bir çok konuda bilgi edinilerek başlanmalıdır. Makale nasıl yazılmalıdır? SEO uyumu nedir? Bunların detayları ile öğrenilmesi ve sonrasında makale yazarlığına başlanması daha doğru olur. Gerçi işe başladığınızda çok kısa sürede makale yazacak kadar bilgi sahibi de oluyorsunuz.

Makale yazarlığı kişiye hem ek gelir hemde bir çok konuda bilgi edinme imkanı sunmaktadır. Bilmediğiniz bir konuda makale yazabilmek için araştırma yaparken bir çok yeni bilgi edinme imkanınız olur. Bu bir kişinin kendini geliştirmesi konusunda eşsiz bir deneyimdir. Belirli bir zaman geçtikçe artık insanlar sizden bir konuda yazı istediğinde araştırmadan direk yazmaya başlayacaksınız zaten o konuda önceden makale yazmış olacaksınız. Evde makale yazarak nasıl para kazanılır diyenler için makale yazarlığı biraz da yazı yazma konusunda yeteneği varsa tercih edebilecekleri çok güzel bir ek iştir.

32 Yorum

 1. Makale yazarak ciddi rakamlar kazanılabiliyor tecrübeyle sabit önemli olan güncel konuları takip etmek ve biraz da sabır etmek. Güzel bir makale olmuş, bilgilendirme için teşekkürler.

  1. Bu işlerle uğraşarak tanıştığım bir arkadaşım var adamın mesleği yazarlık yazı yazarak para kazanıyor ben ek iş olarak düşündüm hep ama adam işi olarak yapıyor ve güzelde kazanıyor.

 2. Bende bir sitede yazarlık yapıyorum başka yerlerde de yapmayı düşünüyorum yalnız ücretler çok düşük gibi geliyor siz ne düşünüyorsunuz? yazı bilgilendirici oldu teşekkür ederim.

  1. Adsense gelirleri çok düşük olduğu için insanlar sitelerden para kazanamıyor haliyle siteye yatırım yapmak için bütçeleri de çok az oluyor adsense gelirleriyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

 3. Artık makaleleri de ingilizce olarak çevirerek satan arkadaşlar da çok ciddi paralar kazanıyorlar ayrıca adsense artık Türkiye’de fazla bir kar bırakmıyor bu durumda beni üzüyor.

 4. Ek gelir düşünenler, öğrenciler için alternatif bir seçim olabilir, tabii bu işi yıllardır yapan insanlara saygı duyulması gerek. Malum bazıları çok ucuza yaparken, yıllardır bu işin içinde olan insanların müşterilerini alabiliyorlar.

  1. Serbest piyasa ona yapacak bir şey yok ama ne demişler “ucuz etin yahnisi yavan olur” fiyat ne kadar düşerse kalitede o kadar düşer.

 5. Günümüzde artık makale yazarları çoğalıyor bunlar içinde özel siteler yapan firmalar görüyorum bionluk ve sadeceon gibi sitelerde baya yazar var.

  1. İşsizlik ve ek gelir kazanmak isteyen öğrenciler çok fazla hatta ev hanımları da çok var bunların nedeni herkesin maddi durumu kötü işini hakkıyla yapanlar bu sektörden ekmek yer benim 7 tane sitem var şuanda hepsine yetişmem imkansız mecburen makale satın alıyorum.

 6. Bende bir ara seo içerikli makaleler yazarak para kazanıyordum. O zamanlar üniversite öğrencisiydim ve hem zamanım vardı, hem de paraya ihtiyacım vardı.

 7. Özellikle bu sektörü meslek kolu olarak düşünenler için gerçekten açıklayıcı bir yazı olmuş diye düşünmekteyim. Teşekkür ederim bu güzel yazı için.

  1. Yazılarımda hiç bilmeyen birine anlatır gibi elimden geldiğince bilgi vermeye çalışıyorum. Faydalı bulduysanız yazımı sevindim.

 8. Makale yazarak evet para kazanılabilir fakat makale yazan arkadaş bu yazıları kendi için değerlendirirse eminim daha fazla kazanacaktır. Ekmek parasına hosting, peynir parasına domain var piyasada.

  1. Her insan site sahibi olsa bile para kazanamıyor forumda çok kişi gördüm 4 senedir sitesinden kuruş kazanamamışlar. Bazılarının adsense hesabı yok bazıları hit alamamış tanıtım yazısı satsalar en azından maliyeti çıkaracaklar onuda yapmamışlar. Site açan herkes para kazanacak diye bir durum ne yazık ki yok hocam. Sitesi olanlar bunları nasıl paraya dönüştürebilir ve nasıl hit çekebilir sitesine bu konuları anlatan bir makale yazmayı düşünüyorum.

 9. Makale yazarak para kazanmak günümüzde çok daha fazla önem kazandı, çünkü ekonomik olarak insanların problem yaşadığı bir döneme girdik. Gerek aylık geçindirebilecek düzeyde kazanç gerek ise ekstradan kazanç sağlamak isteyen kişilerin rağbet gösterdiği bir alan. Özellikle makale yazarak para kazanmak isteyen kişilerin özgün içerikli, düzgün cümleler ile konuyu anlatabilmesi kazancını yükseltecektir.

  Kalite her zaman daha fazla kazandırır. Makaleniz faydalı olmuş, internet üzerinden makale yazarak nasıl para kazanılabileceğini basit ve sade bir şekilde anlatmışsınız. Emeğinize sağlık.

 10. Makale yazarak para kazanmak mümkün ama kendi siteleri için ya da ortak bir site de değerlendirmeleri daha güzel olmayacak mıdır? Kendi sitelerine yüksek ücretler de yazı yazdıracak site sahipleri var bunlara makale satışı yapacaklarına ortak olmaları ya da birden fazla kişiyle ortak site açıp para kazanmaları daha mantıklı olacaktır bence.

  1. Ortak olacakları kişiye göre değişir para kazandıracak tanıtım yazısı satacak bir kişiyle ortaklık mantıklı olabilir. Tanıtım yazısı satarak aylık en az 1000 tl kazanan siteler var.

 11. Sanırım biraz sabırlı olmak gerekiyor ve ne yazık ki bazen kafam dağılıyor toplayamıyorum makale yazmak zor bir iş. Güzel bir anlatım olmuş, paylaşmış olduğunuz bilgileriniz aracılığıyla tekrardan denesem mi diye düşünmüyor değilim.

  1. Derviş bey baktınız yapamıyorsunuz farklı alanlara yönelin ek iş yapılacak çok alan var. Arkadaşım boş vakitlerinde güvenlik kartı almış gidip nöbet tutuyor part time olarak çok fazla kazanmasa da sigara parasını çıkarıyor.

  1. Elif hanım bu sizin yazma hızınıza bağlı biri günde 20 makale yazıyor biri günde 1 makale zor bitiriyor. Nasıl ki bir fabrika üretimi kadar kazanırsa makale yazanlarda ne kadar üretirlerse o kadar kazanırlar.

 12. Öğrencilik dönemimde makale yazarlığı ve freelance çevirmenlik yapmıştım. Eğer yazım kurallarına hakimseniz ve SEO hakkında temel seviyede bilginiz varsa, müşterilerinizi memnun edip tatmin edici bir iş hacmi yaratmak işten bile değil. Üstelik, müşterilerinizin sipariş ettikleri makaleleri yazarken yeni konular hakkında birçok makale okumanız ve yeni şeyler öğreniyor olmanız da cabası. Şu an öğrencilik dönemimdeki kadar boş vaktim olsa, makale yazarlığına geri dönebilirim 🙂

  1. Can bey en azından hayatımızın belli bir döneminde makale yazarak para kazanmak ilginç bir deneyim oldu. Ben sadece şuanda kendi sitelerim için yazılar yazıyorum.

 13. Makale yazmak gerçekten zor geliyor bana bazende bir başlıyorum uzun uzun makaleler çıkarabiliyorum bunun için oldukça çok kitap okuyan biri olmak lazım bence, anlık fikir üretmek çok önemli. İyi paralar kazanılır bu işten fakat dediğim gibi iyi makale yazan olmak gerek.

  1. Her işte kendini geliştirmek çok önemlidir. Bir işi yapıyorsak onu en iyi şekilde nasıl yapabiliriz diye düşünüp ona göre kendimizi geliştirmemiz lazım.

 14. Ben şuan kendi sitemin makalelerini yazıyorum ama bunu anlattığınız gibi kazanca çevirmek cazip bir şey olmalı. Birazda bu iş sabır isteyen bir mesele oturup tek tek yazmak kolay olmasa gerek ama yinede düşüneceğim teşekkürler.

  1. Zehra hanımı tanımadığım için kefil olmam. İletişime geçecekler ona göre iletişime geçsin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu