Ek İş

Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Özel ders vererek para kazanmak bir çok kişinin aklına gelen bir yoldur. Özel ders vererek çok ciddi para kazanan kişilerin olduğu bilinmektedir. Tabi ki bu ciddi rakamlar, kişiden kişiye değişen, dersi verecek olan kişinin tecrübesi, yetenek, eğitim durumu  ve bilgisine bağlı bir orandır.

Evde para kazanmanın bir çok yolu vardır. Evde özel ders vererek para kazanmak da bu yollardan bir tanesidir. Bu iş için gerekli donanıma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, kesinlikle özel ders vermelisiniz. Öncelikle kendinize bu iş için uygun olup olmadığınızı sorun ve eğer başarılı olacağınızı düşünüyorsanız hemen konu ile ilgili araştırmaya başlayın.Özel Ders Vererek Nasıl Ek Gelir Elde Edilir

Özel Ders Vererek Nasıl Ek Gelir Elde Edilir?

Lise öğrencilerine yada üniversite öğrencilerine ek ders vermek biraz daha zordur ve eğitiminizi bu yönde almış olmanız çok daha başarılı olmanızı sağlar. İlk ve orta öğretim öğrencilerine ders vererek para kazanmak için ise ille de üniversitede bu işin bölümünü okumuş olmanız gerekmektedir. İlk ve orta öğretim öğrencilerine ders vermek çok daha kolaydır. Eğer çocuklarla vakit geçirmeyi seviyor, bu konuda kendinize güveniyorsanız özel ders vermeyi deneyebilirsiniz.

Öğrenci arayışına girerken, okulların panolarına adınızı ve numaranızı yazabilirsiniz. Sosyal medyadan ders verdiğinizi duyurabilirsiniz. Çevre esnafın dükkan camlarına telefon numaranızı yapıştırarak oturduğunuz çevrede çok daha kolay adınızın duyulmasını sağlayabilirsiniz.

Özel ders vererek para kazanmak için ilk olarak öğrenci bulmanız gerekmektedir. Öncelikle ilk okul öğrencilerine ders vererek başlamanızı öneririz. Bu konuda öncelikli olan en önemli şey tecrübedir. Tecrübe kazanana kadar çok daha düşük ücretlerden ders vermeniz, kolay  öğrenci bulmanıza yardımcı olacaktır. Ders verdiğiniz her öğrenci sizin referansınız olacağı için öğrencinin memnuniyeti, derslerdeki başarısı sizi temsil edecektir. İlk başlarda düşük ücretlerle çalışarak öğrenci bulup derslere başlamanız hem tecrübe edinmenize yardımcı olurken, hem de çok daha kolay öğrenci bulmanızı sağlar. Sizden memnun kalan öğrenci ve velileri sizi diğer öğrenci ve ailelerine önerecektir.Evde Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Evde Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Eğer evde özel ders vererek para kazanmak istiyorsanız, bu iş için evinizin uygun olması gerekmektedir. Bir çok öğretmek kendi evi yerine öğrencinin evine gitmeyi çok daha uygun görmektedir. Eğer siz kendi evinizde ders vermek istiyorsanız bu iş için evinizin uygun şartlarda olması gereklidir. Ders verebilmek için bir odanızı derslik haline getirmeniz, masa, sandalye gibi öğrencinizle rahat çalışabileceğiniz bir ortam hazırlamanız gerekir.

Evde özel ders vermek için evinizin kalabalık olmaması, ders verirken ses çıkmaması gerekir. Evde sizden başka yaşayan kişiler varsa bu işi kendi evinizde yapmanız çok daha zor olacaktır. Ders yaparken dikkati dağıtacak dış etmenlerin olmaması en önemli noktalardan biridir. Bu nedenle evinizde sizden başka yaşayan birileri varsa bu işi kendi eviniz yerine öğrencilerin evinde yapmanız çok daha uygun olur.

Eviniz bu iş işin uygun ise evinizde özel ders verirken bir çok şeye dikkat etmelisiniz. Öncelikle yaşı küçük bile olsa öğrencileriniz sizin müşterilerinizdir. Müşteri memnuniyeti ise her şeyden önemlidir. Bir öğrenciyi memnun etmek bilinmelidir ki ileride size bir çok öğrenci olarak geri dönecektir. Bu iş için referans her şeyden önemlidir.

Evde özel ders vererek para kazanmak için öncelikle evinizin bir odasını bu işe hazırlamanız gerekmektedir. Masa, sandalye, küçük bir tahta, leptop, bilgisayar, uygun ışıklandırma, projeksiyon gibi uygun materyallerle hazırlamalısınız. Odanızda öğrencinin dikkatini dağıtacak tablo yada süs eşyaları olmamalıdır. Oda çok sade döşenmeli ve uygun renklerde olmalıdır. Bu işi uzun zaman yapmayı düşünüyorsanız, odanızın boyasını açok açık mavi gibi durgun ve dinlendirici bir renkte seçmelisiniz. Canlı ve göz alan renkler dikkat dağıtmaktadır. Bu nedenle dikkatin dağılmaması için uygun bir ortam hazırlanmalıdır.

Öğrencinizin yani müşterinizin memnuniyeti için ders aralarında ona çay, kahve, kuru pasta, kurabiye yada kek gibi ikramlıkların servisi yapmanız çok daha verimli çalışmanızı sağlar. Kendine önem verildiğini hisseden müşteri çok daha memnun kalır. Değer verildiğini hisseden bir müşteri sizin için çok iyi bir referans olacaktır.

Verdiğiniz dersler ile ilgili testler ve denemeler yapmalısınız. Derse başlamadan önceki durumu ile şimdiki durumu hakkında bilginiz mutlaka olmalıdır. Bu durumdan veliyi de haberdar etmelisiniz. Dersin başarısını gören veli, ders aldırmaya devam edecektir. Bu da ek gelir elde etmenizde çok önemlidir.

Öğrencinizle mutlaka ilgilenmelisiniz. Okuluna giderek rehber öğretmeni ile konuşun. Rehber öğretmeninden ve sınıf öğretmenlerinden öğrencinizin durumunu öğrenin. Öğretmenleri ile konuşun ve ders verdiğinizi, hangi alanda başarısız olduğunu, hangi derslere ihtiyacı olduğunu mutlaka öğrenin. Kendinizi okul öğretmenlerine tanıtın ve numaranızı bırakın. Öğrencinizin özeli ile ilgili sorunları varsa ona yardımcı da olabilirsiniz. Bir gününüzü ayırarak öğrencinizin okuluna gitmeniz ve bilgi sahibi olmanız, ailesi ve öğrenciniz için çok değerli olacaktır. Bu öğrencinin ve velinin sizden çok memnun kalmasını sağlar. Bunun yanında öğrencinin eksiklerini çok daha iyi görmenizi sağladığı için verdiğiniz dersin çok daha başarılı olmasını sağlayacaktır.Özel Ders Vererek Ne Kadar Para Kazanılır

Özel Ders Vererek Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu işi öncelikle ek iş olarak mı, yoksa tam zamanlı bir iş olarak mı yapmak istiyorsunuz bu konuda karar vermeniz gereklidir. Ek iş olarak yapacaksanız, ders vereceğiniz saatler çok daha sınırlı olacaktır. Özel ders vererek para kazanmak için akşamları bir yada iki saat ve hafta sonları bu işe zaman ayırmanız gerekmektedir.

Özel ders ücretleri öğretmenin tanınırlığına ve hangi ders konusunda yardımcı olduğu ile alakalı bir durumdur. İlköğretim öğrencisine verilen ders ücreti ile lise öğrencisinin matematik ders ücreti aynı değildir. Bunun yanında tecrübeli, deneyimli ve adı duyulmuş bir öğretmen ile yeni başlayan bir öğretmenin de ders ücreti birbiri ile aynı olmamaktadır. Ders ücretinin değeri öğretmenin başarılı olmasına da bağlıdır.

Bu işe ilk başladığınızda ders ücretlerini düşük tutmanız öğrenci bulmanıza yardımcı olur. Normal bir ders ücreti 50-60 TL gibi bir rakamdır. Bazı öğretmenler çok daha yüksek rakamlar isterken bazı öğretmenler ise çok daha düşük rakamlara ders vermektedir. Bu öğretmenin belirlediği bir rakamdır.

Özel ders vererek çok ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Mesela sadece hafta sonları 10 saat ders vererek en az 500 tl ek gelir elde edebilirsiniz. Bu ise ayda en az 2000 TL gibi bir rakam eder. Sadece hafta sonları değil hafta içi de akşamları ders verirseniz bir ay çalışarak kazandığınız maaşınızdan çok daha fazla bir rakam elde etmenizi sağlayacaktır. Ek gelir olarak özel ders vermek çok ciddi para kazandıran bir çalışma sahasıdır.

5 Yorum

  1. Web tasarım ve grafik tasarım konusunda özel dersler vererek belki sizin yazınız kadar olmasa da güzel kazançlar elde etmişimdir. Günümüzde birebir etkili eğitim veren eğiticiyle öğrencinin buluşabilmesi çok önemli. Çok faydalı bir yayın olmuş tebrik ederim.

  2. Makale için teşekkür ederim. Ek iş olarak özel ders verme olayı çok güzel fakat devlet tarafından bu işe bir el atılması gerekiyor diyebilirim. Denetleme veya belgelendirme olmadığı için doğru bilgiyi almak zor olabilir.

  3. Geçtiğimiz günlerde matematik konusunda ek ders için birisi ile anlaştım. Fakat her hangi bir belgesi olmadığı halde çok fazla rakamlardan bahsediliyor. Mecburen vermek zorunda kaldım.

    1. Yavuz bey insanlar işinde iyiyse istediği rakamı isteyebilir. Sizde onla çalışmak zorunda değilsiniz daha az para talep eden birini bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu