Sağlık

Sık Sık Burun Kanaması Neye İşarettir

Sık Sık Burun Kanaması Neye İşarettir

Durduk yere burun kanaması yada sık sık burun kanaması neye işarettir? Burun kanaması bir çok kişinin şikayeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun kanaması genelde burun deliğinin bir santimetre içerisinde gerçekleşir. Bu bölgeden geçen kan damarlarının yoğun olması nedeni ile tehlikelidir. Bu bölge aynı zamanda derisi ince bir yapıya sahip olduğu için dış etkenlere elverişli bir durumdadır. Burada gerçekleşen burun kanamaları ise bu nedenle zor durdurulur.

Burun kanamaları incelendiğinde iki çeşit olduğu görülür. Burnun ön tarafında gerçekleşen burun kanamaları basit kanamalardır ve bu kanamalara dış kaynaklı kanama adı verilir. Burnun iç kısmında yani yukarıdan gelen kanamalara ise iç taraftan gelen kanamalardır ve iki burun deliğinden birden gelmektedir. Bu tür kanamalar diğerine oranla çok daha tehlikelidir.

Dış Kaynaklı Burun Kanamaları

Bu kanamalar genelde tek taraflı ve dış etkenlerden dolayı gerçekleşen kanamalardır. Dış etkenlerden kaynaklı olan burun kanamaları tehlikesi olmayan, fakat tahribat nedeni ile sık sık oluşan kanamalardır. Bu tür kanamalar çocuklarda ve gençlerde çok sık burun deliğinin karıştırılması sonucu buradaki derinin yırtılması ile ortaya çıkar. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklarda da burun mukozasının tahribatı sonucu gerçekleşebilir.

İç Burun Kanamaları

Bu tür kanama yukarıdan iki burun deliğinden birden durup dururken gelir. Bu tür kanamalar genelde yaşlı kişilerde ve tansiyon hastalarında olur. Burnun arka kısmından kaynaklanan bu kanama şiddetli olarak gelir ve kendiliğinden durdurulamaz. Bu tür bir kanama ancak hastaneye giderek durdurulabilir. Durup dururken burun kanaması yaşayan yetişkinlerde bu kanama tansiyon hastalarında yada kan sulandırıcı kullanan kişilerde çok daha sık görülür. Durup Dururken Burun Kanaması

Durup Dururken Burun Kanaması

Durduk yere, durup dururken burun kanaması yukarıda anlatılan nedenlerden başka burun kemiğinin kırılması, burna sıkılan kortizon ilaçları, kokain gibi ilaç kullanımı sonucunda da gerçekleşebilir. Bunun dışında burun kemiğinde oluşan bir eğrilikten dolayı burun içerisinden geçen hava hızlı akım yapar ve burun iç mukozasında kuruma gerçekleştirir. Kuruyan mukoza kabuklaşır ve bu bölge zamanla sık sık kanama yapabilir.

Burun içerisinde, burun boşluğunda, genizde yada üst kısımda oluşan bir tümör burun kanamasına neden olabilir. Sık sık gerçekleşen burun kanamaları bu nedenle inceleme altına alınmalı sebepleri araştırılmalıdır. Genelde ergenlik çağındaki erkek çocuklarında görülen burun tümörleri durup dururken ve sık sık burun kanamasına neden olur.

Yüksek tansiyon hastalarında burun kanaması çok sıklıkla görülmektedir. Tansiyon yüksekliği kan basıncının artmasına ve beyin kanamasının da sık görülmesine neden olur. Bu tür hastalarda tansiyon yüksekliği çok ciddi bir problemdir. Tansiyon yükselmesinden dolayı yaşanan bir burun kanamasına evde yapılabilecek bir şey yoktur. Bu hastanın acil hastaneye giderek kanamasını ve tansiyonunu kontrol altına aldırması gereklidir.

Kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaç kullanan  kişilerde sık sık burun kanaması olması normal sayılmaktadır. Bu tür ilaçlar kanda pıhtılaşmayı azaltmaktadır. Bu ilaçların yanında K vitamini eksikliği, pıhtılaşma hastalıkları, hemofili, karaciğer hastaları, alkol içen kişilerde durup dururken burun kanaması görülmektedir. Aspirin başta olmak üzere kan sulandırıcı ilaç kullanımı sadece burunda değil vücudun her yerinde kanama riski doğurabilir. Bu nedenle bu tür ilaçların doktor kontrolünde içilmesi çok önemlidir. Kanda pıhtılaşma- parametresinin incelenmesi ile düzenlenen bu tür ilaçlar vücut için son derece zararlı olabilir. Bir tek hapın içilmesi bile bir hafta pıhtılaşmanın normal seyrinde gitmemesini sağlamaktadır.

Durup dururken ve sık sık burun kanaması gerçekleşen kişiler mutlaka doktora başvurmaları gereklidir. Bu kanamanın neden kaynaklı olduğu mutlaka araştırılmalıdır.

9 Yorum

  1. Bu gibi hastalıkların doktor ile çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bilgiler gayet açıklayıcı ve net bir şekilde kaleme alınmış.

    1. Tabi ki doktor şart mesela normal şartlarda doktora gitmeyecek biri makalemde “iki burun deliğinden kan gelirse diğerlerine nazaran daha tehlikelidir” bilgisini verdim. Bunu okuyan biri olayı ciddiye alıp doktora gidebilir. Böylece o insana bir faydam olur amacım faydalı olmak.

  2. Benim de sık olmasa da arada bir burnum maalesef kanar ve bu hastalık adına oldukça bilgilendirici başarılı bir makale olmuş baya bilgi sahibi oldum.

  3. Geçenlerde arkadaşımın babası burnu sürekli kanıyor şikayetiyle hastaneye gitti. Yapılan tetkikler sonucu kanser olduğu öğrenildi ve hemen tedavi edilmeye başlandı fakat son evrede olduğu anlaşılınca dünya başlarına yıkıldı. Allah korusun hemen burnunuz kanarsa hastaneye gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu