Sağlık

Sırt Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Sırt Fıtığı Nedir?

Omurilik fıtıkları arasında en tehlikeli olan sırt fıtığıdır. Omurgada 5 belde, 12 sırtta, 7 boyunda olmak üzere 24 omur bulunmaktadır. Bu omurların arasında ise disk dediğimiz omurganın hareket kabiliyetini sağlayan yastıkçıklar bulunmaktadır. Disklerin zaman içerisinde yaşlanması, aşınması, kaza, darbe, ağır kaldırmak gibi bir çok nedenle yırtılması ile fıtık oluşur. Bel ve boyunda çok daha sık oluşurken, sırt bölgesinde fıtık oluşması çok daha nadir görülür. Sırt fıtıkları ise omurilik fıtıklarının en tehlikelisi, teşhisi en zor konan ve tedavisi en zor yapılanıdır.

Sırt Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Sırt bölgesinde oluşan ağrı sırt fıtıklarının en belirgin belirtisidir. Bazı fıtıklarda ağrı yavaş yavaş çoğalırken, bazı fıtıklarda birden bire ani bir şekilde çok şiddetli oluşabilir. Omuriliğe direk baskı yapan bu fıtık baskının şiddetine göre kişide bacaklarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı yaşanmasına neden olur. Fıtığın basısına göre bazı kişiler yürümekte zorluk çekebilir. Baskı omuriliğin işlevlerini yerine getiremez duruma gelir ise kişide felç yaşanmasına neden olabilir.

Hastalığın teşhisi detaylı bir nörolojik muayene ile mümkündür. Öncelikle hasta fiziki muayene edildikten sonra grafi, tomoğrafi ve MR çekimi yapılır. Bu tetkikler neticesinde fıtığın büyüklüğü ve yeri tam olarak tespit edilir. Omuriliğe yaptığı baskı ve verdiği zarar da tetkikler sonucunda çok daha net belli olur.Sırt Fıtığı Belirtileri

Sırt Fıtığı Belirtileri

Omurilik baskıya uğradığında bir çok iç organ da bu durumdan kötü etkilenmektedir. İç organlarda zaman içerisinde bozulmalar oluşur ve işlevlerini kaybetmeye başlayan iç organlarda bir çok şikayet oluşmaya başlar. Sırt fıtığının en kötüsü ağrı ile kendini belli etmeyip iç organlarda oluşan hasarlar neticesinde ortaya çıkmasıdır. Bu tür sorunlarda öncelikle iç organların neden dolayı bozulma eğilimine girdiği araştırılırken zaman kaybı yaşanmasıdır.

 • Dışkı ve idrar tutamama
 • Meshane ve bağırsak sorunları
 • Anestezi gibi his değişiklikleri
 • Tam his kaybı
 • Genital bölgede his kaybı, cinsel ilişkide duyarsızlık
 • Kardiyak hastalık sendromları, şiddetli baş ağrısı şikayetleri
 • İktidarsızlık
 • Cilt hastalıkları sendromları
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Mide sorunları,
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer bozuklukları

Ağrı şikayetlerinde ise karın ağrısı, kaburga kemiklerinde ağrı, yayılan ağrı, yan ağrısı, kasık ağrısı gibi ağrı şikayetleri görülür. Ağrı şikayetlerinin yanında idrar tutamama, dizlerde boşalma ve his kaybı gibi sorunlar da yaşanırsa omurilik baskı altında demektir. Tedaviye erken başlanmaz ise fıtıkta kireçlenme söz konusu olmaktadır.

Yanlış teşhisler ile geciken fıtık tedavisi sonrası geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Sırt fıtığında en korkulan sonuç felç olmaktır. His kaybı gibi belirtilerde ameliyat kararı verilir. Omurga ameliyatları arasında en tehlikeli olanı sırt fıtığı ameliyatıdır.

Omurilik omurgada bir kanal içerisindedir. Kanal sırt bölgesinde bel ve boyuna göre çok daha dardır. Bu nedenle sırt bölgesinde oluşan fıtıklar omuriliğe çok daha zarar vermektedir. Sırt fıtığı ameliyatı riskleri arasında da felç olma riski çok az olsa da vardır. Bu nedenle sırt ağrıları çok önemli şikayetlerdir. Dikkatli olmalı ve belirtiler ihmal edilmemelidir.

Sırt fıtığı tedavisinde ilaç, fizik tedavi ve egzersiz verilir. Bu tutucu tedavilerle geçmeyen fıtıklar cerrahi olarak tedavi edilir. Kapalı ameliyat ve acık ameliyat olmak üzere bir çok şekilde ameliyat yöntemi vardır. Ameliyat yöntemlerinde fıtığın boyu ve verdiği hasar çok önemlidir.  Ameliyat sonrasında da fizik tedavi mutlaka uygulanmalıdır. Sonrasında da kişi kendine çok dikkat etmelidir.

10 Comments

 1. Doğrusu merak ettiğim en önemli konulardan biriydi. Bir aile büyüğümde de bu sorun var ancak pek de çözümü olan bir hastalık değil diye düşünüyorum.

 2. Sırt fıtığı olduğumdan şüpheleniyordum okuduktan sonra gözüm korktu hemen doktora gitmeye karar verdim.

 3. Makale için teşekkür ederim ancak kas spazmı geçiriyor olmakta fıtık kadar etkili nefesimi kesiyor bazen ama kas gevşetici aldıktan sonra geçiyor bu durum fıtık belirtisi olabilir mi acaba?

 4. Merhaba benim şort bölgem sürekli ağrıyor sabah sadece kalkınca 30 40 dakika boyunca ağrımıyor, daha sonra başlıyor sanki o kulunç dediğimiz yerin orada et gibi bir şey sürekli ağrıyor ve aşağı doğru devam ettiriyor metabolizma bağırsaklar vs hep düzensiz basenli hastaneye kaldırıyor beni sürekli şort bölgemde ağrı önceden diyordum a geçer vs ama son zamanda bayağı bir ağrısını artırdı kutlatmaya başladığımda artık küt seslerini etrafımdaki insanlar duyabiliyor bayağı bir kötü bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close